Na Danima otvorenih vrata Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Dragan Primorac, bivši ministar znanosti, obrazovanja i športa, održao je danas predavanje na temu ‘Mjesto i uloga znanosti u razvoju nacionalnog gospodarstva’.
Temeljna poruka koju je Primorac uputio studentima Ekonomskog fakulteta u svome predavanju je da pitanje uspjeha nije pitanje slučajnosti već izbora. Razvoj nacionalnog gospodarstva počiva primarno na ljudima i njihovom obrazovanju. – Ne postoji niti jedna druga djelatnost koja može dugoročno imati toliki učinak na razvoj kao što je to obrazovanje, tvrdi Primorac. Ključno je da se ostvari čvrsta spona između znanosti i gospodarstva, kojoj država ne smije smetati. Naši mladi stručnjaci morati će biti konkurentni te djelovati ravnopravno sa stručnjacima iz cijelog svijeta kako bi se osigurao razvoj našeg gospodarstva. Potrebno je težiti realizaciji vrhunskih projekata koje provode vrhunski stručnjaci. – Kada na projektima rade najkvalitetniji stručnjaci onda problema s novcem nema. Kriterij izvrsnosti je ključan kako bi se projekti osmislili i ostvarili, poručuje Primorac. Dalje tvrdi da je ključno područje kod razvoja inovacija i patenata naći kapital za razvoj od ideje do inovacije.
Primorac je u predavanju prikazao kakve su se kvalitativne promjene ostvarile u sustavu obrazovanja dok je on bio ministar koje su dovele do toga da Hrvatska bude rangirana u časopisu Newsweek 2008. godine kao 22. zemlja po kvaliteti obrazovanja ispred 12 zemalja članica G20, među kojima su i SAD i Italija. Istaknuo je uspješno uvođenje državne mature koje je bilo veliki politički rizik u koji se upustio, te implementaciju bolonjskog sustava na hrvatska sveučilišta. U 2009. godini Hrvatska je imala 18,5 posto ljudi sa visokim ili višim obrazovanjem, što je značajan porast u odnosu na 11 posto u 2001. godini, te je sada po broju visokoobrazovanih čak ispred Austrije. Broj studenata je porastao za pedeset tisuća, dok imamo 16 tisuća doktora i magistara znanosti te znanstvenih novaka. U tom razdoblju je zaposleno dvije tisuće novih zaposlenika u obrazovnom sustavu. Primorac ističe i da je mobilnost među studentima danas mnogo veća, te da se uspješno provodi politika ‘brain gaina’, odnosno priljeva mozgova. U Ministarstvu znanosti napravilo se sve kako bi vratili naše stručnjake iz inozemstva i osigurali uvjete mladim stručnjacima da ostanu na našim znanstvenim ustanovama. To su ostvarili i nudeći znanstvenicima stimulaciju pomoću povoljnih kamata za stanove. Hrvatska, Indija i Izrael su jedine države na svijetu koje imaju uspjeha u programu ‘brain gain’. Za Primorca su ovi podaci pokazatelji značajnih pomaka u kvaliteti obrazovanja u Hrvatskoj. Zbog ovih reformi i većeg ulaganja u obrazovanje proračun ministarstva znanosti od 2004. godine do danas porastao je sa milijardu eura na 1,6 milijardi eura. Primorac tvrdi da se proračun ne smije smanjivati kako bi se osigurala kvaliteta obrazovanja i njen daljnji razvoj. Posebno ističe krizu kao dobro vrijeme za dodatno ulaganje u razvoj obrazovanja, jer bez obrazovanja neće biti ni gospodarskog razvoja.
Primorac se posebno osvrnuo na ostvarenu izvanrednu suradnju na području znanosti sa Izraelom, zemlji koja je peta na svijetu po izdvajanju za istraživanje i razvoj (R&D) i koja izdvaja stotine milijardi na razvoj poduzetništva. – Izvanredna suradnja s Izraelom vidi se na radu na zajedničkim znanstvenim projektima i u djelovanju Izraelsko-hrvatskog gospodarskog kluba, izjavio je Primorac.
Cijeli članak možete pročitati ovdje: Primorac: Obrazovanje jedini put prema razvoju gospodarstva
© 2020 Dragan Primorac. All Rights Reserved